Studie- och yrkesvägledning

Skriv ut

Telefontid receptionen

Telefon: 0247-801 35

E-postadress: gymnasiet@leksand.se

Öppnar fredag 08.00

måndag 8.00–15.00
tisdag 8.00–15.00
onsdag 8.00–15.00
torsdag 8.00–15.00
fredag 8.00–15.00
lördag Stängt
söndag Stängt

Leksands gymnasium

Telefon: 0247-801 35

E-postadress:

Besöksadress: Rättviksvägen 29, 793 31 Leksand

Studie- och yrkesvägledarna ansvarar för information och vägledning inför studie- och yrkesval samt upprättar och följer upp elevernas individuella studieplaner. De hjälper dig med dina val under gymnasietiden och vägleder dig till studier efter gymnasiet.

Våra studie- och yrkesvägledare:

Åsa Matsson Andrén, Ekonomiprogrammet (EK), Försäljnings- och serviceprogrammet (FS),  Handels- och administrationsprogrammet (HA), Samhällsvetenskapsprogrammet (SA) och Gymnasial lärlingsutbildning.

Ulrika GustafssonBarn- och fritidsprogrammet (BF), Hantverksprogrammet (HV), Introduktionsprogram (IM), Naturvetenskapsprogrammet (NA), Teknikprogrammet (TE) och Anpassad gymnasieskola.

Individuell studieplan

Studie- och yrkesvägledarna upprättar en individuell studieplan för varje elev på gymnasiet och följer upp planen under gymnasietiden. Den individuella studieplanen innehåller information om vilka kurser som ingår i elevens gymnasieprogram och de val som eleven gör under gymnasietiden.

Individuellt val

Individuellt val ingår i samtliga gymnasieprogram och som elev ska man vanligtvis läsa 200 poäng individuellt val i årskurs två och tre. I vår katalog, Individuellt val, kan du se vilka kurser som går att läsa.

Katalogen Individuellt val inför läsåret 2023/2024

Studie- och yrkesval efter gymnasiet

På Sacos hemsida kan du få hjälp att göra ett medvetet studie- och yrkesval efter gymnasiet.

Sacos sida om studie- och yrkesval


Plugga vidare, Youtube-kanal av Saco

Sök högskola och universitet

Du kan jämföra utbildningar vid högskolor och universitet på Universitets- och högskolerådets (UHR) webbsida studera.nu. För att anmäla dig till en utbildning på högskola eller universitet använder du webbsidan antagning.se.

Antagning

15 mars  Webbanmälan öppnar.
17 april   Sista anmälningsdag.
12 juli     Antagningsbrev med svarskrav.
21 juli     Sista svarsdag

Studera.nu

Faktablad om gymnasieexamen inför antagningen (PDF)

Särskild behörighet till högskolan från och med hösten 2022

Högskoleprovet

Fakta om högskoleprovet

Anmälan till Högskoleprovet våren 2023 öppnar tisdag 10 januari och stänger 17 januari.

Provdag lördag 25 mars.

Anmälan till Högskoleprovet

Sök yrkeshögskola

Är du intresserad av yrkeshögskoleutbildningar så söker du via Myndigheten för yrkeshögskolans webbplats. Alla utbildningar på webbplatsen står under statlig tillsyn och berättigar till studiemedel från CSN.

yrkeshögskolan.se

Sök folkhögskola

Det finns över 150 folkhögskolor i Sverige som erbjuder en rad olika utbildningar. Folkhögskolan är avgiftsfri och som student har du rätt till studiemedel. Det finns ingen central antagningsenhet, istället söker du direkt till varje folkhögskola. Folkhögskolorna har olika ansökningsdatum och kurserna startar på olika datum. Du kan läsa om alla kurser på Sveriges folkhögskolors gemensamma webbsida folkhögskola.nu.

folkhögskola.nu

Studera utomlands

Här finns all information om att studera utomlands

Utlandsstudier.se - gratis hjälp var du än vill studera utomlands

Utlandsstudiehandboken (dreamstudiesabroad.com)

Vuxenutbildningen Leksand-Rättvik

Läs mer om vuxenutbildningen

Sidan uppdaterad: 2023-03-28